Батарейки для слухових апаратів

Батарейки для слухових апаратів

Повітряно-цинкові елементи живлення (батарейки) для слухових апаратів, перетворюють хімічні процеси в електричну енергію, яка живить електронні компоненти слухових апаратів.

В сучасних слухових апаратах використовуються спеціально розроблені повітряно-цинкові батарейки, які перетворюють енергію хімічної реакції окислення цинку в електричну енергію.

Повітряно-цинкові батарейки

Відрізняються від інших видів батарейок тим, що містять тільки одну речовину для генерації електричної енергії – цинк. Інша речовина – кисень, потрапляє в батарейку з навколишнього повітря через мікроотвори на нижній поверхні батарейки після зняття з неї захисної наліпки.

Повітряно-цинкові батарейки мають більшу потужність та довший час роботи порівняно з іншими видами батарейок такого ж розміру, що містять у корпусі обидві речовини, необхідні для хімічної реакції.

Чим більше цинку містить батарейка, тим довше вона працює

Заряджена батарейка створює надлишок електронів на негативному полюсі і недостачу електронів на позитивному полюсі. Електрони не можуть переміщатися через електроліт у середині батарейки, тому під час хімічного процесу окислення цинку вони переміщаються по електричній мережі слухового апарату.
Електрони переміщуючись від негативного полюса батарейки до її позитивного полюса через по мікросхему слухового апарата приводять в дію електронні компоненти слухового апарату.

Переваги повітряно-цинкових батарейок

• Екологічність – вони не містять ртуті і літію та нешкідливі для довкілля і здоров’я людини.

• Підвищена безпека – відсутність токсичних металів у складі батарейок суттєво знижують їх токсичність при випадковому ковтанні їх людьми або тваринами.

• Економічність – виготовляються з недорогого матеріалу.

• Відповідність вимогам – задовільняють усім вимогам для застосування як елементів живлення слухових апаратів.

• Ємність становить від 575 до 70 міліампер на годину в залежності від розміру батарейки.

• Сталість – виробляють постійний рівень напруги 1,25-1,45 V протягом тривалого часу; коли батарейка “сідає”, напруга починає стрімко зменшуватись (протягом кількох годин) і батарейка стає не придатною для використання у слуховому апараті, та потребує заміни на нову.

• Довговічність – при цілій (наліпці що не відклеювалась) захисній наліпці можуть не втрачати своєї працездатності від 30 до 120 місяців із дня виготовлення.

• Тривалість зберігання – втрачання заряду батарейкою (саморозряд) з незнятою захисною наліпкою становить всього 3% на рік.

Розміри батарейок для слухових апаратів

Розмір корпусу батарейок відповідає розміру батарейного відсіку слухових апаратів. Відповідно до розміру батарейки до слухових апаратів випускаються чотирьох розмірів: 10, 13, 312, 675 і для зручності користувачів маркуються з допомогою цифрових та кольорових кодів.

В залежності від виробника, батарейки до слухових апаратів продаються в упаковках від 4-х до 8-ми штук, в залежності від виробника. Виробник з часом може змінювати кількість батарейок в упаковці випускаючи новий формат упаковки.

Номінальна напруга (без навантаження) у всіх сучасних повітряно-цинкових батарейках до слухових апаратів, незалежно від їх розміру становить приблизно 1,45 V і зменшується до робочої напруги 1,25 V, коли працює в слуховому апараті.

Виробники вказують різну тривалість роботи батарейки– від 3  до 20 днів. Але вона залежить від багатьох факторів : ємності батарейки, величини втрати слуху (робочої гучності), акустичного середовища в якому працює слуховий апарат, температури навколишнього середовища, вологості повітря та інших факторів.

Важливо: батарейка має негативний та позитивний полюси. Позитивний полюс завжди маркується знаком «+» і в новій батарейці закритий захисною наліпкою відповідного до розміру батарейки кольору.

Якісні повітряно-цинкові батарейки забезпечують постійну напругу протягом всього часу роботи у слуховому апараті, що дуже важливо для його правильного функціонування.

Якість звуку слухового апарату дуже залежна від якості батарейки

Користувачі слухових апаратів, особливо потужних та суперпотужних, можуть відчувати погану якість звуку, думати, що у цьому винні слухові апарати та нести їх у ремонт.
А насправді, це може бути викликано неякісними батарейками, серед яких є дешеві моделі, переважно вироблені в країнах Азії.

У чому ж справа? Справа у тому, що електроніка у сучасних слухових апаратах, зокрема потужних та суперпотужних, розроблена так, що майже не потребує енергії у відсутності звуку на вході до мікрофону апарату, або, коли оточуючі звуки дуже слабкі.
Але, коли до мікрофону апарату потрапляє сильний «піковий» звук, то апарат також раптово споживає великий «піковий» струм. Такий «піковий» струм спочатку «відстає» від звуку, який його викликає, а потім швидко досягає максимально можливого у батарейці і відбувається її «насичення», тобто вона не здатна надати потрібний струм слуховому апарату.

Така нездатність батарейки забезпечити вчасно електроніку слухового апарату потрібним струмом при робочій напрузі спричиняє спотворення звуку – саме з вини  батарейок низької якості, або батарейок що не призначені для використання у слухових апаратах.

Це спотворення може відчуватися користувачем як «поривчастий шум», «клацання», «нечистий звук», «преривчастий звук», «бубоніння», «затримка звуку», «відставання звуку», в залежності від того, що користувач бачить біля себе, тощо.

Ще гірші батарейки мають нормальну номінальну напругу 1,4 вольт, коли їх перевіряють тестером, але у слуховому апараті не здатні забезпечити потрібний струм для його роботи апарату навіть у тихих та рівномірних звукових умовах, спричиняючи постійний «шум». Крім того, вони швидко втрачають заряд і не підтримують потрібну для нормальної роботи апарату робочу напругу 1,25 вольт. Це також відчувається користувачем як «нечистий звук», «преривчастий звук», «спотворений звук», «шум в апараті».

Для запобігання таких явищ, технології провідних виробників батарейок забезпечують необхідний струм у слухових апаратах, потрібний для їх нормальної роботи у будь-яких звукових оточеннях та при будь-якій швидкій зміні ситуації навколо. Зрозуміло, такі батарейки коштують більше, але вони надають змогу отримати повні переваги сучасних слухових апаратів.

Правила користування батарейками для слухових апаратів

Дотримання простих правил щодо користування батарейками до слухових апаратів допоможе не витрачати їх заряд даремно.

Батарейки використовують кисень повітря для старту хімічної реакції. для попередження передчасної втрати заряду батарейкою, проникнення кисню в її корпус заблоковане захисною наліпкою на її позитивному полюсі.
Як тільки наліпку з поверхні батарейки знято, кисень проникає всередину через крихітні отвори і спричиняє процес окислення цинку. Відтоді батарейка починає поступово втрачати заряд навіть якщо не використовується у слуховому апараті. Але заряд батарейки досягає повного рівня не відразу, а через декілька хвилин, коли вона отримає достатньо кисню та відбудеться повноцінна хімічна реакція окислення цинку.

Важливо: Не знімайте захисну наліпку з батарейки, якщо не збираєтесь її одразу використовувати. Знімайте захисну наліпку батарейки тільки безпосередньо перед початком її використання у слуховому апараті.

 

 

• Після зняття захисної наліпки не вставляйте батарейку одразу у батарейний відсік слухового апарату, почекайте принаймні дві хвилини. Це дозволить достатній для започаткування повноцінної реакції кількості кисню заповнити корпус батарейки.
• Протріть поверхню батарейки чистою м’якою тканиною для видалення надлишків клею.
• Ретельно вимийте і висушіть руки перед заміною батарейки. Нанесений руками на батарейку жир і бруд може пошкодити слуховий апарат.
• Вимикайте слуховий апарат і відкривайте батарейний відсік у випадках, коли слуховим апаратом не користуєтесь. Це не тільки збереже заряд батарейки, але дозволить волозі, яка накопичилась протягом дня, випаруватися.
• Зберігайте батарейки при кімнатній температурі. При зберіганні батарейки в умовах підвищеної температури і вологості строк дії батарейки скорочується.
• Повітряно-цинкові батарейки не потрібно зберігати в холодильнику.
• Батарейки не треба зберігати вільно у кишенях або у гаманці, де вони можуть контактувати з іншими металевими предметами, що призводить до короткого замикання і непродуктивних витрат заряду батарейки. Крім того, на поверхні батарейки може накопичуватись пил і бруд, що спричиняє погіршення контакту зі слуховим апаратом.
• До утилізації зберігайте використані батарейки в закритому контейнері, щоб уникнути випадкового проковтування їх дорослими, дітьми, тваринами.
• Не намагайтесь заряджати одноразові батарейки слухових апаратів за допомогою будь-яких зарядних пристроїв. Це беззмістовно і небезпечно.

Як правильно вставити батарейку у батарейний відсік слухового апарату

Головне правило при розміщенні батарейки в батарейному відсіку слухового апарату – забеспечити співпадіння полярності, тобто плюс має співпадати з плюсом. Що це означає?

 

Позитивний полюс батарейки маркований знаком «+» так само як і верхній край батарейного відсіку. У слуховому апараті «+» батарейки і «+» батарейного відсіку повинні співпадати. У разі неправильного розміщення батарейки відсік не закриється. Спроби закрити батарейний відсік за допомогою прикладання надмірної сили, може призвести до поломки корпусу слухового апарату.

 

 

 

Дана інформація люб’язно надана Центром слухової реабілітації “Аврора”

Якщо у Вас виникли додаткові запитання, ми будемо раді на них відповісти за телефонами:
(098) 430-14-16, (066) 093-85-06, (063) 439-87-06

Або можете завітати до нас особисто:

м.Львів вул.Київська, 28а
Сурдологічний центр “ProСлух Medical”

Поділитися:
Написати нам

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
×
Записатися на консультацію

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
×