Про слух
Слух – дивовижний дар, яким природа наділила людину. Без нього людина занурюється у безмовність, переставши бути повноправним членом людської спільноти. Слух є невід’ємною частиною сприйняття навколишнього світу.
Чути для більшої частини нашого життя – так само природно, як і дихати. Ми слухаємо, не замислюючись про це. Спілкуємося з легкістю. Ми звикли до того, що слух є невід’ємною частиною нашого життя, і такий же природний, як дихання. Ми без всяких зусиль чуємо все, що відбувається навкруги. Невимушено спілкуємося з людьми, прокидаємося від дзвінка будильника або від щонайменшого шуму.
Проте з часом, все може змінитися. Поступово Ви починаєте відчувати, що у Вашому житті щось міняється. Кудись поділися спів птахів і шелест листя. Ви починаєте розуміти, як часто Ви просите оточуючих повторити. Ви не завжди чуєте дверний дзвінок. Ви досі прокидаєтеся і відчуваєте запах кави, але вже не чуєте стук крапель в кавоварці або не розумієте половину того, що говорить диктор по радіо чи телевізорі.
Слух – найважливіше з людських почуттів. Попри те, що здорові люди цінують його менше, ніж зір. Адже за допомогою слуху ми підтримуємо тісніший зв’язок з навколишнім світом, ніж за допомогою зору.
На відміну від зору, слух діє безперервно, навіть уві сні. Його неможливо вимкнути.
Людське вухо – це маленьке диво, а його здатність чути унікальна. Кожне вухо індивідуальне, як відбитки пальців, і здатне виявляти, розпізнавати і розрізняти до мільйона різних звуків. Але, також як у світі немає двох людей з однаковою будовою вуха, немає і єдиного для усіх ступеня втрати слуху.
Люди, що страждають порушенням слуху, підтвердять, що втрата слуху сприймається і переживається людиною дуже важко. Це пояснюється тим, що кожен з нас є частиною слухового світу. Тому глуха людина опиняється в ізоляції. Самотність, якої ми так боїмося, стає сумною реальністю. Слуху приділяється дуже мало уваги. Таке зневажливе відношення веде до того, що життя людей, що оточують нас, все частіше обтяжують проблеми, пов’язані з погіршенням слухового сприйняття. Більше того, за статистикою люди звертаються за слуховими апаратами на 7-10 років пізніше, ніж слід.
Якщо помітивши проблеми із зором, люди негайно звертаються до лікаря, то при погіршенні слуху вони не надають цьому значення і рідко намагаються щось зробити.
Зниження слуху зазвичай відбувається поступово, а головне, безболісно. Настільки поступово, що більшість людей просто цього не помічають. Головний мозок допомагає адаптуватися в різних ситуаціях. Людині починає здаватися, що люди говорять нерозбірливо і починає просити повторити сказане, а радіо і телевізор включає голосніше, постійно обертаючись вухом, що краще чує, до джерела звуку. Людина починає соромитися того, що не розуміє сказане. В результаті вона може зіткнутися з такими емоційними і психологічними проблемами, як:
– Роздратування в людних місцях,
– Складність в спілкуванні з дітьми і онуками,
– Нездатність насолоджуватися театром, концертом або проповіддю в церкві,
– Зростаючим почуттям ізоляції від оточення,
– Депресія і спустошення.
Дуже часто, виявивши у себе погіршення слуху, людина не поспішає звертатися до лікаря. Багато людей вважають, що цьому вже не допоможеш. Інші соромляться носити слухові апарати, вважаючи, що оточення неодмінно звертатиме на них увагу. Насправді співрозмовник при розмові відразу помічає, якщо людина насилу сприймає його слова, і робить відповідний висновок. Якщо ж власник слухового апарату чує добре, співрозмовник ніколи не здогадається про існування апарату.
Чим раніше ми зрозуміємо і приймемо той факт, що у нас є проблема із слухом, тим краще для нас самих і людей, що оточують нас.
Соціальна ізоляція призводить до роздратування, невпевненості в собі, до проблем в сім’ї, іноді до втрати роботи.
Це чисто психологічний момент, пов’язаний з тим, що втрату слуху прийнято вважати чимось ганебним. Для оточення вона асоціюється або із старістю, або з недоліком розумових здібностей. Якщо над сліпими і кульгавими сміятися не прийнято, то з глухими це, нажаль, трапляється.
На відміну від більшості медичних обстежень, діагностика порушень слуху проводиться відносно швидко і абсолютно безболісно. Лікар обстежить стан Вашого слухового проходу за допомогою отоскопа, а потім проведе слухові тести, щоб визначити індивідуальні характеристики Вашого слуху.
Медичне обслуговування і спостереження, які забезпечують лікарі-аудіологи, є невід’ємною і важливою частиною правильного підбору слухового апарату і гарантією того, що ви зможете ним користуватися декілька років без ризику втратити слух, що залишився.
Використання слухових апаратів при приглухуватості впливає на якість життя. Важливо пам’ятати про те, що слухові апарати – це гідні інвестиції в ваше здоров’я, підхід до його вибору суттєво відрізняється від вибору будь-якого іншого електронного пристрою.
Пам’ятайте: слухові апарати не тільки допомагають чути краще і розбірливіше, а й фактично покращують якість життя для людини з поганим слухом і його оточення.