Десять оман про слухові апарати
Омана перша.
Існує думка, що слуховий апарат шкідливий для слуху й здоров’я людини. Так, це правильно лише в тих випадках, коли слуховий апарат дуже простий, не зареєстрований Міністерством охорони здоров’я, придбаний без перевірки (аудіометрії) слуху й налаштовування, а також якщо є протипоказання.
Здорове вухо сприймає мовний звук у частотному діапазоні від 250 до 4000 герців, при цьому звук або мова силою, наприклад, 60 децибел, сприймається здоровим вухом однакової сили по всіх частотах. Коли ж людина втрачає слух, то ця втрата слуху на окремих частотах різна, і якщо скористатися простим слуховим апаратом або підсилювачем звуку – на низьких частотах сила звуку буде занадто висока, що дуже шкідливо, а на високих частотах – занадто низька, що теж шкідливо, адже людина втрачає при цьому розбірливість чутної мови.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тільки правильно підібраний і налаштований слуховий апарат не завдає шкоди слуху людини, а навпаки, розвиває його і позитивно впливає на нервову систему й психіку людини.
Омана друга.
Багато хто вважає, що в слуховому апараті людина буде чути як здоровим вухом і з перших хвилин. Неправда! Потрібен час, щоб слуховий орган адаптувався до слухового апарата. Одним для цього досить декількох днів, для інших кілька місяців, а для деяких можуть знадобитися й індивідуальні заняття із сурдопедагогом.
Омана третя.
Окремі люди вважають, що слуховий апарат потрібно носити тільки на слабшому вусі. Неправда! Людині невипадково природою дано два ока, дві руки, дві півкулі мозку й два вуха. Якщо слуховий апарат носити тільки на слабшому вусі, то інше, здоровіше вухо почне слабнути, при цьому головний мозок “забуває”, як звучить те чи інше слово.
Якщо пацієнтові рекомендований слуховий апарат на обидва вуха, то правильніше купувати їх відразу два. При відсутності фінансової можливості бажано починати носити один слуховий апарат на сильнішому вусі.
Омана четерта.
Побутує думка, що слуховий апарат можна носити тільки іноді, інакше, мовляв, вухо не буде напружуватися й тим самим слух буде погіршуватися. Неправда! Дитина, що не носить або мало носить слуховий апарат, відстає у розвитку від своїх однолітків. Людина зі здоровим слухом і мовою, у якої з певних причин почав поступово пропадати слух, втрачає розбірливість чутної мови, що так само гальмує розвиток особистості й негативно позначається на нервовій системі.
Омана п’ята.
Люди не поспішають із придбанням слухового апарата, сподіваючись на те, що слух надалі не погіршуватиметься. Неправда! З віком у людини виникають захворювання, які безпосередньо впливають на зниження слуху, наприклад, остеохондроз, судинні захворювання тощо. Поступово втрачається рухливість і сприйнятливість слухового органа.
Багато пацієнтів, які довгі роки носили слуховий апарат тільки на одному вусі, вже не можуть використати його на іншому. Потрібно дуже багато часу й терпіння, а часто й оперативне втручання, щоб поліпшити роботу слухового органа.
Омана шоста.
Дехто вважає, що людям похилого віку краще купувати простіший слуховий апарат, тому що вони вже майже не виходять з дому, або взагалі не купувати, тому що їм важко навчитися користуватися слуховим апаратом. Неправда! У людей похилого віку крім зниження слуху є, як правило, ще низка хронічних захворювань, які погіршують комфортність сприйняття голосних звуків і мови, а в запущеній формі призведуть до хворобливих відчуттів і до зниження розбірливості чутної мови. Тому краще придбати більш якісний слуховий апарат. Навчитися ж користуватися слуховим апаратом може будь-яка людина, яка ще в стані приймати самостійно їжу.
Омана сьома.
Існує думка, що дорогі слухові апарати не повинні ламатися. Це правда тільки частково. Якщо слуховий апарат помістити (як, наприклад, телевізор) у тепле приміщення, не впливати на нього холодом, високою температурою, вологою, вогкістю, пилом, механічними рухами й тільки лише вмикати та вимикати, то слуховий апарат прослужить дуже довго. Фактично, слуховий апарат використовується багатьма людьми в екстремальних умовах (у спеку, холод, у вогкості, у пилу й т.д.), при цьому в багатьох він падає, зазнає підвищеної вібрації. Якщо ж до слухового апарата ставитися безконтрольно, недбало, допускати падіння, не здавати в чистку й профілактику, не використовувати засоби для його сушіння, а також мало займатися особистою гігієною, то будь-яка техніка, навіть найбільш надійна, від якої залежить часом навіть життя людини, ламається.
Омана восьма.
Деякі люди не хочуть купувати слуховий апарат через те, що його видно за вухом і навколишні звертають на це увагу. Це омана! Навколишні набагато більше звертають увагу на людей, які постійно перепитують, яким потрібно кричати. Саме це дратує навколишніх. Незручно й некрасиво бути глухим і не чути мови співрозмовника.
Омана дев’ята.
Окремі люди, які вже носять слуховий апарат, помилково вважають, що коли він видає свист, отже, зламаний. Річ у тому, що слуховий апарат має бути щільно припасований до слухового проходу за допомогою вкладки. Щоб отримати щільне примикання вкладки до слухового проходу, необхідно виготовити індивідуальну вушну вкладку, яка робиться за зліпком слухового проходу з антиалергенних матеріалів, є довговічною, не спотворює звук, не тисне, не натирає шкіру слухового проходу, забезпечує вентиляцію вуха й вирівнює тиск у барабанній перетинці.
Омана десята.
Деякі люди вважають, що слуховий апарат після експлуатації можна повернути. Ні! Відповідно до Закону України “Про захист прав споживачів”,слуховий апарат належної якості не підлягає обміну або поверненню. Слуховий апарат після нетривалої експлуатації містить на своїй поверхні безліч мікроорганізмів і хвороботворних бактерій, які дуже легко передаються контактним шляхом від людини до людини й можуть викликати тяжкі шкірні захворювання (дерматити, екземи, отомікози й т.д.).